Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Congratulations to our 2017 Varsity Boys Lacrosse Players

Individual Accomplishments

 

All Bianchi Division

1st Team – Jack Brady, Jr., Anthony Magnotta, Jr., David Walker, Sr.

2nd Team – Riley Guma, Sr., Harrison Parada, Jr., Anthony Porter, So.

Honorable Mention – Robert Gordon

 

All State – North Jersey Group 3

1st Team – David Walker, Sr.

2nd Team – Anthony Magnotta, Sr.

Honorable Mention – Jack Brady, Jr., Riley Guma, Sr., Anthony Porter, So.

 

Academic All-American:  David Walker

Group 3 Man of the Year: Mike Kloepfer, SPFLC President

2016 Accomplishments

All Division

 

First team

Senior Attack- Scott Nizolak

Junior Middie- David Walker

 

Second Team

Senior Middie- Jordan Belford

Junior Middie- Richie Nardone

 

Honorable Mention

Sophomore Defense- Harrison Parda

 

 

All State Group 3

 

First Team

Junior Middie- David Walker ( first in school history)

 

Second Team

Sophomore Defense- Harrison Parada

 

Honorable Mention

Senior Attack – Scott Nizolak

 

2016 Academic All- American!!!

Junior- David Walker

 

 

 

2015 Honors

 

All Bianchi East Division

1st Team - Kevin Kerby Sr.

2nd Team - Scott Nizolak Jr., David Walker soph.

Honorable Mention - Ryan Connors Sr.

 

All State Group 3

Honorable Mention - Kevin Kerby Sr.

STATE SENIOR ALL STAR GAME - Kevin Kerby

 

All NJ frosh-soph team

3rd team - David Walker soph.

 

 

Congratulations to our 2014 Varsity Boy’s Lacrosse Players
Individual Accomplishments


All Kimber Division
 
1st Team - Christian Gordon, Sr., Brian Heath, Sr., Cole Weber, Jr.
2nd Team – Kevin Charos, Sr., Justin Giacona, Sr., Kevin Kerby, Jr., James Lettieri, Sr., Joe Pagano, Sr
Honorable Mention – Thomas Walker, Sr.

Kimber Division Player of the Year:  Brian Heath

Kimber Division Assistant Coach of the Year: Josh Jordan
 
All Union County

1st Team- Christian Gordon, Sr., Brian Heath, Sr.
2nd Team – Justin Giacona, Sr., Cole Weber,  Jr.
3rd Team: Kevin Charos, Sr.
 

All State –North Jersey Group 3
 
2nd Team- Brian Heath, Sr., Cole Weber, Jr.
Honorable Mention- Christian Gordon, Sr., Justin Giacona, Sr.

 
Academic All American- Thomas Walker!!!

 

Congratulations to our 2013 Varsity Boy’s Lacrosse Players
Individual Accomplishments



All Kimber Division
 
first team- Sr. Jack Cunningham
first team- Sr. Tyler Haack
first team- Jr. Brian Heath
second team- Sr. Matt Greenberg
second team- Jr. Christian Gordon
second team- So. Cole Webber
honorable mention team- Sr. Nate Woerner
 
All State -Group 3
 
Second Team- Sr. Jack Cunningham
Second Team- Sr. Tyler Haack
Honorable mention- Jr. Brian Heath
Honorable mention-  So. Cole Webber
 
State Senior All Star Game
 
Jack Cunningham and Tyler Haack
 
Division Coach of year- Nick Miceli
 
Group 3 assistant of the year- Mike Robel
 
 
Academic All American- Sr. Jack Cunningham!!!

 

Congratulations to our 2012 Varsity Boy’s Lacrosse Players
Individual Accomplishments
 
All Division- Kimber Division
 
All Division First Team- Sr. Dan Nizolak-Attack
All Division Second Team- Jr. Matt Greenberg-Midfield
All Division Second Team-  Soph. Brian Heath-Defense
All Division Honorable mention- Jr. Jack Cunningham-Attack
 
All State - Group 3
 
All State Group 3 Second Team- Soph. Brian Heath-Defense
All State Group 3 Honorable Mention- Sr. Dan Nizolak-Attack
All State Group 3 Honorable Mention – Jr. Matt Greenberg-Midfeld